Poprzednio wspominaliśmy o rodzajach folii samoprzylepnej w kontekście metody produkcji oraz materiału, z którego wykonana jest jej wierzchnia część. Dziś chcielibyśmy przybliżyć nieco temat doboru kleju oraz w kilku słowach powiedzieć o foliach specjalnych. Zapraszamy do lektury!
Grupy folii samoprzylepnych różnicować można również ze względu na skład chemiczny kleju i jego siłę adhezji (przylegania). Klej przeważnie dobrany jest przez producenta do planowanej długości życia samej folii, stąd folie wylewane mają z reguły klej mocniejszy od np. folii monomerycznych. Są też jednak dostępne np. folie krótkookresowe z bardzo mocnym klejem kauczukowym, sprawdzające się przy aplikacji na podłoża o niskiej energii powierzchniowej (i w efekcie o słabej adhezji). W zależności od potrzeb można użyć folii z klejem permanentnym lub usuwalnym. Przy wyklejaniu złożonych grafik i dużych powierzchni pomocny będzie permanentny klej kanalikowy z opóźnioną adhezją, upraszczający aplikację i pozwalający na usuwanie pęcherzy powietrza spod folii. Usuwalny klej punktowy (wybiórczy) ułatwia naklejanie i umożliwia poprawianie oraz przenoszenie nalepek, a nawet ich wielokrotne użycie. Wybrać można nawet kolor kleju – szary zamiast transparentnego, aby zminimalizować prześwitywanie podłoża.
Folie różnią się również rodzajem materiału zabezpieczającego klej (ang. „release liner”) – najczęściej jest to papier silikonowany, ale stosowane są też linery z tworzywa.
Oprócz standardowych grup rodzajowych, producenci w swojej ofercie mają także folie do zastosowań szczególnych. Przykładem mogą tu być folie dedykowane do używania w połączeniu z technologią doming. Charakteryzują się one wysoką jakością zarówno samej folii oraz linera, jak i kleju, co niestety znajduje odzwierciedlenie w cenie. Dostarczane są zwykle w arkuszach, co w połączeniu z odpowiednim linerem zmniejsza ryzyko wyginania się folii w porównaniu do najczęściej używanej formy konfekcjonowania, jaką jest rolka. Używanie takich folii jest uzasadnione zwłaszcza w odniesieniu do projektów wymagających stosowania szczególnych typów folii, jak np. folia lustrzana („chrom”).
W przypadku naklejek domingowych, folia i nadruk są chronione warstwą żywicy, z której obecności wynikają cechy gotowych nalepek: ich grubość oraz elastyczność. Dlatego przy standardowych projektach na „zwykłej” folii (najczęściej białej), jej dobór pod kątem właściwości fizycznych i trwałości nie jest tak istotny, jak właśnie wybranie rodzaju kleju oraz linera. Stabilna, nieodkształcająca się nadmiernie folia ułatwia pracę z płynną żywicą, a właściwy klej gwarantuje mocne i trwałe połączenie, dając w efekcie naklejki domingowe najwyższej jakości.
Ze względu na obszerność tematu, w powyższym tekście przekazaliśmy jedynie część informacji, ze szczególnym uwzględnieniem naszej naklejkowej specjalności, czyli nalepek z powłoką doming. Niezależnie od oczekiwań względem naklejek, na pewno trwalsze i niemal zawsze atrakcyjniejsze będą te pokryte żywicą – nie bez przyczyny doming nazywany jest technologią uszlachetniania powierzchni.