Tak jak w przypadku wielu innych produktów, na które nanoszony jest nadruk, tak i w przypadku naklejek – zarówno „zwykłych”, jak i z powłoką doming (czyli pokrytych żywicą, zwanych też potocznie „naklejkami żelowymi”) – ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju folii.
Folie dostępne na rynku można podzielić według kilku różnych kryteriów.
Głównym jest rodzaj procesu produkcyjnego, w którym powstaje folia: kalandrowanie (walcowanie) lub wylewanie. Folie wylewane (ang. „cast”) są drogie, ale najlepsze jakościowo: mają najwyższą trwałość i stabilność wymiarową – można je aplikować na nieregularne powierzchnie o nawet mocnych krzywiznach. Dzięki ww. zaletom stosowane są często do oklejania pojazdów. Tańsze folie walcowane, w wyniku zastosowania mechanicznego procesu produkcji, są w porównaniu do folii wylewanych bardziej podatne na zmianę wymiarów na przestrzeni czasu. Nadają się one do większości standardowych zastosowań, spisując się dobrze na płaskich powierzchniach. W zależności od potrzeb, można tu wybierać między krótko-, średnio- i długookresowymi foliami, co ma związek z materiałem użytym do ich produkcji. Większość folii wytwarzana jest z polichlorku winylu (PVC) – tworzywo to wymaga dodawania w procesie produkcyjnym plastyfikatorów, dzięki którym folia uzyskuje pożądane właściwości. Tak przechodzimy do drugiego kryterium podziału: w zależności od typu użytych plastyfikatorów mamy folie walcowane monomeryczne i polimerowe. Te drugie są stabilniejsze i bardziej odporne na upływ czasu oraz czynniki zewnętrzne, jednakże nie tak bardzo, jak folie wylewane (które notabene też są foliami polimerowymi).
W kolejnym wpisie poruszymy temat doboru folii pod kątem kleju. Jest to szczególnie istotne przy zakupie naklejek domingowych, w przypadku których dobór folii ze względu na trwałość powierzchni zadrukowywanej staje się kwestią drugo-, czy nawet trzeciorzędną. Powłoka żywiczna na naklepkach domingowych bowiem bardzo dobrze zabezpiecza druk i wierzchnią część folii (odporność na promieniowanie UV i działanie czynników atmosferycznych).