W poprzednim wpisie poruszyliśmy temat poprawnego nazewnictwa jednego z naszych flagowych produktów, czyli „ramek do montażu tablic rejestracyjnych”. Ciekawym zrządzeniem losu, nasza firma zajmuje się też produkcją wypukłych naklejek, które również funkcjonują pod wieloma, nie zawsze poprawnymi, nazwami. Stąd postanowiliśmy podzielić się z Wami naszą wiedzą w tym zakresie.
Naklejki wypukłe, nalepki 3D czy też nalepki żywiczne – to różne potoczne i przy tym całkowicie poprawne określenia dotyczące naklejek domingowych. Doming to nazwa technologii pokrywania m.in. folii samoprzylepnych warstwą przeźroczystej żywicy, dzięki czemu zwykła nalepka jest wzbogacana o efekt wypukłości, a nadruk zyskuje dodatkową ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych.
Wiele osób określa naklejki domingowe mianem „naklejek żelowych”. Taka nazwa może wynikać z konsystencji nieutwardzonej żywicy, która niekiedy kojarzy się z żelem (zwłaszcza w potocznym znaczeniu tego słowa), ale z formalnego punktu widzenia żywica po zastygnięciu jest transparentnym ciałem stałym, a nie żelem.
Inną sprawą są naklejki epoksydowe – tutaj wchodzimy już na bardziej złożony temat, ponieważ wszystkie naklejki epoksydowe są nalepkami domingowymi, ale nie wszystkie naklejki domingowe są nalepkami epoksydowymi. Otóż żywice epoksydowe to jeden z trzech rodzajów żywic wykorzystywanych do domingu – oprócz tego stosuje się też żywice poliuretanowe i żywice światłoutwardzalne. Choć na pierwszy rzut oka nie widać różnicy pomiędzy w/w żywicami, to żywice epoksydowe nie powinny być stosowane do naklejek używanych w miejscach narażonych na działanie warunków atmosferycznych, albowiem pod ich wpływem w dość krótkim czasie pożółkną i zmatowieją.